معروفترین سیستم‌های تسمه نوار نقاله در دنیا

در این مقاله با اولین تسمه نوار نقاله، طولانی‌ترین و سریع‌ترین تسمه نقاله‌ها در سراسر دنیا آشنا شوید و از ویژگی‌های جالب آنها اطلاع پیدا کنید.

اولین سیستم تسمه نقاله در دنیا

به طور یقین ساخت اولین خط تسمه نقاله بسیار دشوار بوده است.

یا سوال بهتر اینست که: چه زمانی فردی باری را برای جا یه جایی از نقطه آ به نقطه ب روی تسمه نقاله قرار داد؟

در آن روزها منجید از لایه‌های زیادی از نخ‌های پنبه ساخته می‌شد.

یک داستان اینست که “الیویر اوانس” در سال ۱۹۷۵  ” یک بند دوربسته‌ی عریض از چرم نازک که به دور دو قرقره چرخیده است” را به عنوان راهگشای تسمه نقاله‌های امروزی معرفی می‌کند و اینکه شاید این یک شروع باشد؟

پیشتر در بخش “تسمه نقاله چیست؟” به تاریخچه‌ای از ساخت تسمه نقاله اشاره کردیم (برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید)


مستحکم‌ترین سیستم تسمه نقاله در دنیا

یکی از  انواع تسمه نقاله با بالاترین ویژگی‌های مقاومت در برابر پارگی و شکست، استیل کورد ST7800  است که این تسمه نقاله به عنوان مثال دو مسافت طولانی دارای شیب را در معدن مس Los Pelambres در کشور شیلی پوشش می‌دهد.

وقتی سیستم انتقال تسمه نقاله در سطح شیب‌دار باشد، سیستم ژنراتور ۱۰۰ میلیون کیلووات در ساعت برای بارگیری ۱۱ هزار تن در ساعت است.

ترمز دیسکی قدری به وسعت ۲ و نیم متر دارد و طول نوار نقاله که از سه سه بخش تشکل شده ۱۲۷۰۰ متر است.


مستحکم‌ترین سیستم تسمه نقاله‌ی زیرزمینی در دنیا

مستحکم‌ترین تسمه نقاله در معادن زیرزمینی در یک فرآیند بسیار جالب عمل می‌کند.

این تسمه نقاله نه تنها وظیفه جا به جایی زغال سنگ از ۸۰۰ متر زیر زمین به سطح‌ زمین را دارد بلکه به طور همزمان پسماندهایی را به زیرزمین منتقل می‌کنند.

این تسمه نقاله از نوع استیل کورد ST1400 با عرض ۱۴۰۰ میلیمتر وبا لایه پوششی به ضخامت بین ۱۰ تا ۱۲ میلی‌متر است که شامل تقویت‌کننده‌های عرضی از هر دو طرف نیز می‌باشد.

این سیستم انقلابی برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ در معادن زغال سنگ Prosper Haniel در آلمان راه اندازی شد.

ظرفیت آن ۲ هزار تن در ساعت در سربالایی و ۱۰۰۰ تن در ساعت در ساعت در سراشیبی بود.

مسافت مرکزی ۳۷۴۵ متر  و شیب آن ۱۲.۳ درجه و سرعت تسمه نقاله ۵.۵ متر بر ثانیه بود.

این سیستم نوار نقاله داری اولین درایور ۳ فاز بدون گیربکس است. این نوع درایورهای تغذیه سیکلو کانورتر نام دارد که جایگزین فوق‌العاده‌ای برای حذف گیربکس در تجهیزات صنعتی می‌باشد. مزایای استفاده از این سیستم کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگه‌داری. این سیستم پیشتر در معادن ظرفیت بالای مس Los Pelambers  و Antapaccay  مورد استفاده قرار گرفت.  این درایورهای به احتمال زیاد در پروژه‌های معادن زیرزمینی Chuqucamata با تسمه نقاله استیل کورد ST10000  مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین این درایوها در کارخانجات سیمان و تجهیزات مکانیکی از جمله کانوایرها، الواتورها و آسیاب‌های گلوله‌ای و سپراتورها‌ها در توان و ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.


بالاترین ظرفیت انتقال تسمه نقاله در دنیا

 این سیستم یکی از بزرگترین بیل‌های مکانیکی در جهان است که در مجموعه معادن سنگ شکن آلمانی کمپانی RWE  فعالیت می‌کند. ظرفیت این سنگ شکن به طور میانگین ۲۴۰ هزار متر مکعب در روز است.  عرض تسمه نقاله‌ا‌‌ی که در این ماشین‌های غول‌پیکر به کار می‌رود ۳۲۰۰ میلی‌متر است. این تسمه-نوار نقاله‌ها ۴۰ هزار تُن زغال سنگ را در ساعت جا به جا می‌کنند که همین باعث می‌شوند آنها تسمه‌ی نقاله‌ای با بالاترین ظرفیت جا به جایی در دنیا نامگذاری شوند.

توجه:  برخی از این تسمه نقاله‌ها که در چنین ماشین‌هایی به کار می‌روند دارای ‌Breaking Strength  (مقاومت در برابر شکست) ۲۲۰۰ تن و با عرض ۳۲۰۰ میلیمتر است که همین باعث شود مستحکم‌ترین سیستم تسمه نقاله روی زمین باشند!


طولانی‌ترین تسمه نقاله‌ها

یکی از طولانی‌ترین تسمه نقاله‌های یک رشته (تصویر را مشاهده کنید) سنگ آهک را از یک معدن در هندوستان به کارخانه‌ی سیمانی در بنگلادش منتقل می‌کند. این سیستم در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد.

هیچ درایور میانی یا انتقال واسط بین دو غرغره (پولی) انتهایی وجود ندارد.

طول این سیستم نوار نقاله ۳۵ کیلومتر، عرض آن ۸۰۰ میلیمتر و از نوع تسمه نقاله استیل کورد ST2500  است.

تسمه نقاله‌ی دیگر در سال ۲۰۰۵ در پروژه‌ی به نام ساسو در آفریقای جنوبی راه اندازی شد. طول این تسمه نوار نقاله ۲۷ کیلومتر و عرض آن ۱۲۰۰ میلیمتر است و از نوع استیل کورد ST2000  می‌باشد که ضخامت پوشش‌های آن  7+5 و با ظرفیت بارگیری ۲۴۰۰ تن در ساعت و به سرعت ۶ و نیم متر در ثانیه است.


طولانی‌ترین تسمه نوار نقاله در دنیا

طولانی‌ترین سیستم تسمه نقاله در سراسر جهان بیش از ۳۰ سال پیش در “صحرای غربی” راه اندازی شد. این تسمه نقاله مواد معدنی فسفات را از معدن “بو کرا” به سواحل “الی اون” منتقل می‌کند.

طول این نوار نقاله به بیش از ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد و ظرفیت آن ۲ هزار تن در ساعت است.  نوع این تسمه نقاله استیل کورد ST 2500  و عرض آن ۸۰۰ میلیمتر است.


سریعترین تسمه نقاله در دنیا

سریعترین سیستم تسمه نقاله در معادن سنگ شکن “رنیش” در آلمان قرار دارد که وظیفه‌ی جا به جایی ذغال سنگ را به عهده دارد. سرعت این تسمه نقاله ۱۵ متر در ثانیه است. نوع این تسمه استیل کورد ST2500  و عرض آن ۲۸۰۰ میلیمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *